ابررایانه JEDI اتحادیه اروپا با کم مصرف ترین سیستم HPC جهان


اتحادیه اروپا در مورد انتقال سبز به یک بازی بزرگ صحبت می کند. در حالی که واکنش‌های سیاسی قابل‌توجهی در چندین بخش برای کربن‌زدایی وجود داشته است، به نظر می‌رسد یکی از حوزه‌ها موفقیت بلامنازع خود را نشان می‌دهد – بهره‌وری انرژی ابررایانه‌های EuroHPC آن.

اولین ابررایانه سرمایه گذاری مشترک اروپایی، JUPITER، در حال حاضر در Forschungszentrum Jülich در نوردراین-وستفالن، آلمان در حال ساخت است. اولین ماژول پیشرو آن JEDI نام دارد (اگر از ما بپرسید ظاهراً قرار بود این خبر در 4 می منتشر شود) و در آوریل نصب شد.

علاوه بر ارائه بهترین فرصت کوچک سازی به برخی افراد حرفه ای، ابزار توسعه Exascale Jupiter در صدر فهرست Green500 از کم مصرف ترین ابررایانه های جهان قرار گرفت.

مراکز داده مقادیر زیادی انرژی مصرف می کنند. تقاضا برای محاسبات تنها زمانی افزایش می یابد که آموزش و اجرای هوش مصنوعی منابع گرانبهای ما را بیشتر مصرف کند. به گفته مدیر عامل Arm Rene Haasهوش مصنوعی می تواند تا سال 2030 به اندازه هند مسئول مصرف برق باشد.

کنفرانس TNW 20-21 ژوئن – آخرین فرصت برای صرفه جویی بزرگ!

افزایش قیمت نهایی این هفته در 27 اردیبهشت است! استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها، دولت‌ها، همه در یک مکان برای کشف آینده فناوری.

بنابراین، ضروری است که تمام پروژه های ابر محاسباتی – ماشین ها برای آموزش پیشرفته‌ترین هوش مصنوعی مورد نیاز است – اعلام شده در چند سال گذشته، به عنوان حسابی از مقدار انرژی مورد نیاز برای بهره برداری نگهداری می شود.

انویدیا دوباره HPC را شکست می دهد

Green500 یک رتبه بندی از لیست Top500 است که دو بار در سال منتشر می شود. در حالی که دومی سیستم‌ها را صرفاً بر اساس عملکرد رتبه‌بندی می‌کند، اولی آنها را بر اساس میزان کارآمدی انرژی رتبه‌بندی می‌کند. در یک پیروزی دیگر برای انویدیا، تقریباً تمام سیستم‌های پرچمدار Green500 عمدتاً به پردازنده‌های گرافیکی یا GPUها متکی هستند.

مطلب پیشنهادی  توسعه دهندگان خوب به مهارت های خوب مذاکره نیاز دارند - در اینجا چند نکته وجود دارد

JEDI بر اساس سوپرتراشه انویدیا GH200 Grace Hopper ساخته شده است که هر دو معماری GPU و CPU را ترکیب می کند. همچنین از سیستم خنک کننده مستقیم آب گرم مایع، بخشی از Eviden استفاده می کند معماری BullSequana XH3000 که به طور قابل توجهی انرژی کمتری نسبت به خنک کننده هوای معمولی مصرف می کند.

پس از تکمیل، سیستم JUPITER شامل 24000 تراشه Nvidia Grace Hopper، 125 رک BullSequana XH3000 خواهد شد و از آستانه یک exaflop فراتر خواهد رفت. یعنی ظرفیت محاسباتی یک کوئنتیلیون (یعنی 1 و 18 صفر) عملیات ممیز شناور در ثانیه.

به طور خاص، برای محاسبات 8 بیتی، رایج ترین روش برای آموزش هوش مصنوعی، قدرت محاسباتی به بیش از 70 اگزافلاپس افزایش می یابد. این سیستم را که در اوایل سال 2025 وارد عملیات عمومی می‌شود، به قدرتمندترین سیستم هوش مصنوعی در جهان تبدیل می‌کند. حداقل تا زمانی که نسخه بعدی آنلاین شود، زیرا “آینده همیشه در حرکت است.”

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *