اروپا از آموزش های پیشرفته استفاده می کند تا ربات های صنعتی را همکاران ایمن تر کند

تقاضا برای ربات های صنعتی در اروپا در حال رشد است، به ویژه به دلیل مزایای اتوماسیون. با این حال، در حصول اطمینان از همکاری یکپارچه با مردم و در عین حال حفظ ایمنی، چالش‌های دائمی وجود دارد.

برای مقابله با این مشکل، کنسرسیومی از دانشگاه‌های اروپایی، شتاب‌دهنده‌های فناوری و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی خصوصی پروژه RoboSAPIENs را راه‌اندازی کردند.

هدف ایجاد مکانیسم‌های ایمنی لازم با تمرکز ویژه بر روبات‌های صنعتی سازگار است – دسته‌ای از روبات‌های مستقل که می‌توانند رفتارهای جدیدی را بدون برنامه‌ریزی مجدد بیاموزند و با تغییرات در ساختار سیستم یا محیط خود سازگار شوند.

یکی از جاه طلبی های چشم نواز یک مشکل بزرگ برای روبات های سازگار است: مقابله با تغییرات غیر منتظره. این تغییرات از به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و فرسودگی سخت‌افزار تا موانع غیرمنتظره و تعامل انسانی را شامل می‌شود. هنگامی که آنها رخ می دهند، محققان می خواهند ربات ها به طور خودکار کنترلرها و تنظیمات خود را تنظیم کنند.

مرحله ایمنی گمشده در ربات های صنعتی سازگار

روز پادشاه را با کنفرانس TNW جشن بگیرید: بلیط:

از کد GEZELLIG40 در مجوزهای کسب و کار، سرمایه گذار و راه اندازی خود استفاده کنید و 40 درصد تخفیف دریافت کنید. پیشنهاد 29 آوریل به پایان می رسد.

ربات های تطبیقی ​​معمولاً با نظارت مداوم محیط خود رفتار می کنند. آنها داده ها را از محیط اطراف خود جمع آوری می کنند، آن را تجزیه و تحلیل می کنند و برنامه های خود را بر اساس آن تغییر می دهند. در این فرآیند دانش جدیدی به دست می آورند.

مطلب پیشنهادی  چرا عضویت در شینگن برای کرواسی، رومانی و بلغارستان برای اروپا خوب است؟

آنا کاوالکانتی، شریک RoboSAPIENS و استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه یورک، به TNW گفت: «این حلقه کنترل MAPE-K (مانیتور-تحلیل-طرح-اجرا-دانش) نامیده می‌شود. آنچه در اینجا وجود ندارد گنجاندن مرحله‌ای است که تأیید می‌کند تضمین‌های ایمنی یا قابلیت اطمینان تأیید شده هنگام تغییر برنامه‌ها برآورده می‌شوند.»

هدف RoboSAPIENS افزودن این مرحله گمشده در خودسازگاری رباتیک است. مرحله بررسی می کند که آیا پس از (دوباره) برنامه ریزی، قوانین تنظیم شده در طول صدور گواهینامه هنوز معتبر هستند یا خیر. در غیر این صورت، سیستم به طور خودکار به روز رسانی را ارائه می دهد. سپس یک بررسی کننده قابلیت اطمینان اطمینان حاصل می کند که همه تغییرات را می توان با خیال راحت اعمال کرد.

کاوالکانتی یک ربات متحرک را مثال می‌زند که نقشه‌ای از محیط خود دارد. باز کردن یا بستن یک در می تواند مسیر بهینه را تغییر دهد و نیاز به به روز رسانی نقشه دارد. او می‌گوید: «با این حال، اگر ربات مشغول انجام برخی از عملیات‌های حساس زمانی باشد، این کار نباید انجام شود: برای مثال، سرویس‌دهی به نیازهای فوری کاربر.

لمسی از یادگیری عمیق

برای معرفی مرحله ایمنی اضافی در زنجیره کنترل، تیم از آموزش های گسترده استفاده خواهد کرد.

استفاده از یادگیری عمیق در رباتیک تطبیقی ​​با سطحی از عدم قطعیت همراه است که بستگی به توانایی شبکه عصبی در پاسخگویی به محیط در حین کار ربات دارد. این پروژه فناوری های جدیدی را برای تعیین کمیت این عدم قطعیت توسعه خواهد داد. اگر اندازه گیری نشان دهد که عدم قطعیت خیلی زیاد است، سیستم می تواند بازآموزی را آغاز کند.

مطلب پیشنهادی  قهرمان جهانی فرمول E نشان می‌دهد که ماشین‌های مسابقه‌ای چگونه به فناوری EV سرعت می‌بخشند

پس از آموزش مجدد، سیستم هرگونه عدم قطعیت جدید را کاهش می دهد و اطمینان حاصل می کند که رفتار مورد انتظار همچنان قابل اعتماد است.

تیمی از کنسرسیوم RoboSAPIENS برای یک پروژه روبات‌های صنعتی
پیتر گورم لارسن (ردیف عقب، سمت چپ) و تیم RoboSAPIENS. اعتبار: RoboSAPIENS
تیمی از کنسرسیوم RoboSAPIENS برای یک پروژه روبات‌های صنعتی

این پروژه IP اساسی خود را به صورت رایگان برای اهداف تحقیقاتی در دسترس قرار می دهد. شرکت ها همچنین می توانند مجوز تجاری این فناوری را صادر کنند. پیتر گورم لارسن، هماهنگ‌کننده RoboSAPIENS و استاد مهندسی در دانشگاه آرهوس، می‌گوید: هدف نهایی این است که بخش رباتیک تطبیقی ​​در اروپا کارآمدتر، ایمن‌تر و قابل اعتمادتر شود.

لارسن مزایای دیگری را نیز متصور است: تعریف مجدد نقش خط تولید در تولید، بهبود سازگاری و مقیاس پذیری ربات، کاهش تصادفات، ایجاد مشاغل بهتر و کاهش هزینه های مهندسی ایمنی و صدور گواهینامه.

RoboSAPIENS با بودجه 7.5 میلیون یورویی از برنامه Horizon Europe اتحادیه اروپا، چهار مطالعه را برای استفاده صنعتی ارائه خواهد کرد. آنها حول یک ربات جداکننده، یک گروه رباتیک انبار، یک بدنه گسترده از یک کشتی مستقل و تعامل انسان و ربات متمرکز هستند.آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *