الکسی پرتسف، توسعه دهنده تورنادو کش به جرم پولشویی به 5 سال زندان محکوم شد


الکسی پرتسف، توسعه‌دهنده میکسر رمزنگاری Tornado Cash، توسط دادگاه هلندی در هرتوژن‌بوش به جرم پول‌شویی مجرم شناخته شد.

پرتسف برای اولین بار در آگوست 2022 به اتهام پولشویی به ارزش 1.2 میلیارد دلار ارز دیجیتال در هلند، جایی که در آن اقامت داشت، زندانی شد.

او در آوریل 2023 آزاد شد و تا پایان محاکمه در مارس سال جاری در حصر خانگی باقی ماند که حکم آن امروز اعلام شد.

دستگیری پرتسف در هلند مدت کوتاهی پس از آن صورت گرفت که وزارت خزانه داری ایالات متحده تورنادو کش را تحریم کرد و ادعا کرد که فناوری این پلتفرم به گروه بدنام لازاروس کره شمالی کمک کرده است تا در بزرگترین هک رمزارز تا به امروز پولشویی کند.

کنفرانس TNW 20-21 ژوئن – آخرین فرصت برای صرفه جویی بزرگ!

افزایش قیمت نهایی این هفته در 27 اردیبهشت است! استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها، دولت‌ها، همه در یک مکان برای کشف آینده فناوری.

Tornado Cash یک میکسر رمزنگاری غیرمتمرکز منبع باز است که در شبکه های اتریوم اجرا می شود.

این ابزار توکن‌های رمزنگاری کاربر را با وجوه سایر کاربران ترکیب می‌کند و ردیابی مبدا یا مقصد هر سکه خاصی را به چالش می‌کشد.

جف وایت، نویسنده کتاب The Lazarus Heist در مصاحبه ای در ژانویه به TNW گفت: «این به مردم کمک می کند از حریم خصوصی خود محافظت کنند، که در تراکنش های رمزنگاری مهم است.

متأسفانه، این امر همچنین به کره شمالی کمک کرد تا با موفقیت پول های دزدیده شده را بشویید.»

64 ماه زندان

در طی کیفرخواست پرتسف قبل از محاکمه او در ماه مارس، دادستان های هلندی مدعی شدند که او “حداقل” در هلند و/یا روسیه، ایالات متحده و دبی بین 9 ژوئیه 2019 تا 10 اوت 2022 پولشویی کرده است.

مطلب پیشنهادی  بازی تخته‌ای کلاسیک همه‌زمان Talisman نسخه پنجم را دریافت می‌کند و از امروز برای پیش‌سفارش در دسترس است.

پرتسف در سخنان پایانی خود در طول دادگاه گفت: “من نمی توانم دو چیز را درک کنم.”

“این واقعیت که من مسئول سوء استفاده شخص دیگری از تورنادو کش هستم. مورد دوم حبس به هر میزان باشد. من نمی‌دانم که این چگونه به من یا هر کس دیگری یا قربانیان کمک می‌کند.»

امروز قضات هلندی ادعای پرتسف را رد کردند و گفتند:[i]Tornado Cash فعالیت‌های پنهان‌سازی و پوشاندن را انجام داد که در بالا توضیح داده شد.

“هنگام انجام این فعالیت ها با ارزهای دیجیتال مشتق از جرم، تورنادو کش در فعالیت های پولشویی مشغول است. بنابراین، دادگاه متوجه می شود که تورنادو کش صرفاً ابزاری برای مصرف کنندگان نیست.

دادگاه همچنین حکم داد که میکسر رمزنگاری یک ابزار قانونی نیست، بلکه ابزاری است که “برای استفاده مجرمانه مناسب است.”

پرتسف اکنون به پنج سال و چهار ماه زندان محکوم شده است.

این حکم می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر توسعه نرم‌افزار منبع باز داشته باشد که ناشناس ماندن در بلاک چین را ممکن می‌سازد. تصمیم دادگاه هلند همچنین می‌تواند بر سرنوشت رومن استورم، یکی از توسعه‌دهنده‌های تورنادو کش، که در انتظار محاکمه در ایالات متحده است، تأثیر بگذارد.

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *