با ضعیف شدن توهمات، هوش مصنوعی به تحقیقات علمی گسترش می یابد

تحقیقات علمی به یکی از امیدوارکننده ترین کاربردهای هوش مصنوعی تبدیل شده است. همچنین به یکی از بحث برانگیزترین ها تبدیل شد.

در سرتاسر جهان، شرکت‌های فناوری قدرت تحلیلی هوش مصنوعی را به ابزارهایی هدایت می‌کنند دانشگاهیان. به تدریج وارد هر مرحله از فرآیند تحقیق می شوند.

دانشمندان امروزی می توانند از TLDR برای خلاصه کردن مقالات علمی، Litmaps برای یافتن شکاف های تحقیقاتی، اجماع برای کشف بینش دانشمندان متخصص و HeyScience برای بررسی همتایان استفاده کنند.

سرمایه گذاران علاقه فزاینده ای به پیشرفت نشان می دهند. سال گذشته، سیستم گردش کار تحقیقاتی Elicit ظرف چند ماه پس از راه‌اندازی، ۹ میلیون دلار جمع‌آوری کرد، در حالی که استارت‌آپ کالیفرنیایی NobleAI ۱۷ میلیون یورو برای پلتفرم فرمولاسیون مواد شیمیایی و مواد تضمین کرد.

در سراسر اقیانوس اطلس، مدعیان اروپایی نیز در حال ظهور هستند. رهبر کنونی این قاره آیریس است، یک شرکت مقیاس مستقر در اسلو که امروز یک دور سرمایه گذاری 7.6 میلیون یورویی سری A را اعلام کرد.

آخرین اخبار از صحنه فناوری اتحادیه اروپا، داستانی از بنیانگذار پیر خردمند ما بوریس و برخی از آثار مشکوک هوش مصنوعی. رایگان است، هر هفته به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود. اکنون درگیر شوید!

محصول شاخص Iris یک موتور یادگیری ماشینی است که تحقیقات دانشگاهی را تجزیه و تحلیل می کند. کاربران از ابزار درخواست می کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را جستجو کند. سپس این سیستم میلیون ها سند را دسته بندی، خلاصه و نظام مند می کند تا اطلاعات مفیدی ارائه دهد.

در کنار کاربران دانشگاهی، مشتریان شرکتی مانند شرکت تحقیق و توسعه Materiom به عنوان مشتری ثبت نام کرده اند. همچنین سازمان غذای فنلاند (FFA) که از این پلت فرم برای رهبری استراتژی آنفولانزای پرندگان استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی  Quantinuum، مایکروسافت ادعا می کند که "نویز" محاسبات کوانتومی را خاموش می کند

ابزارهای ما به آنها اجازه داد تا به سرعت ده ها هزار مقاله علمی را برای یافتن اطلاعات مرتبط در محل تلاقی مناطق خاص مانند امنیت زیستی مزرعه و الگوهای پرندگان مهاجر بررسی کنند – تحلیلی که برای محققین آنیتا شول ابیلدگارد ماه ها طول کشیده است مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Iris از طریق ایمیل به TNW گفت.

Abildgaard همچنین نسبت به دقت محصول خوشبین است. او ادعا می کند که برای یکی از بدترین مصائب هوش مصنوعی درمان دارد: توهم.

مبارزه با توهمات هوش مصنوعی

پس از اینکه متا Galactica را در نوامبر 2022 راه اندازی کرد، نقطه اشتعال بزرگی فوران کرد. این نرم افزار که به عنوان یک مدل زبان بزرگ برای علم معرفی شد و بر روی 48 میلیون مقاله تحقیقاتی آموزش دید، میانبرهایی برای بینش های آکادمیک ایجاد کرد. متأسفانه، جریان های بی پایانی از مزخرفات تولید شده توسط هوش مصنوعی نیز ایجاد کرد.

نتایج در شبکه های اجتماعی سر و صدای زیادی به پا کرد. دانشمندان همچنین از تمایل هوش مصنوعی به تولید اطلاعات نادرست نگران شده اند. محقق مایکل بلک، مدیر مؤسسه معتبر ماکس پلانک برای سیستم‌های هوشمند در آلمان، هشدار داد که این ابزار می‌تواند «از دوره‌ای از جعل علمی عمیق استفاده کند».

واکنش متا را شگفت زده کرد. تنها سه روز پس از راه اندازی Galactica، این شرکت تولید این ابزار را متوقف کرد.

با بالا گرفتن اختلافات، آیریس تشویق به حل این اشتباهات شد.

این استارتاپ نمودارهای دانش، داده کاوی و تست های شباهت زمینه را برای اندازه گیری دقت واقعی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی ترکیب می کند. برای اثبات نتایج، سیستم همچنین منابع قابل تاییدی را برای نتایج ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی  اپلیکیشن اشتراک‌گذاری دوچرخه الکترونیکی Forest درآمد تبلیغاتی را افزایش می‌دهد تا به «ارزان‌ترین» لندن تبدیل شود.

با این اقدامات احتیاطی، آیریس قول می دهد که توهمات را به شدت کاهش دهد.

“با بررسی متقابل محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی در برابر پایگاه های دانش ساختاریافته و ارزیابی شباهت های معنایی به منابع واقعی، می توانیم واقعیت نتایج خود را بهبود بخشیم.” ابیلدگارد گفت.

Iris با داشتن ذخایر نقدی جدید همراه با محافظت از دقت، اکنون قصد دارد ابزارهای اضافی را به زرادخانه اضافه کند. بعد یک دستیار چت می آید که محققان را از طریق سیستم راهنمایی می کند و گردش کار را سفارشی می کند.

ابیلدگارد گفت: با این حال، دقت در اولویت باقی می ماند، زیرا “مبنای واقعی در تحقیقات بسیار مهم است”.

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *