برخلاف اینتل، TSMC در دستگاه‌های جدید تراشه‌سازی ASML فروخته نمی‌شود

در حالی که اینتل روی جدیدترین ماشین‌های High NA EUV ASML برای تولید تراشه شرط‌بندی می‌کند، غول نیمه‌رسانای تایوانی TSMC در نظر دارد دست از کار بکشد.

کوین ژانگ، معاون ارشد TSMC، روز سه‌شنبه در کنفرانسی در آمستردام به خبرنگاران گفت که تجهیزات جدید ASML قیمت بسیار بالایی دارند.

دستگاه های High NA EUV سازنده تراشه هلندی نشان دهنده نسل بعدی فناوری لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) است که از نور برای ترسیم طرح های تراشه روی ویفر سیلیکونی استفاده می کند.

به گفته ASML، این ماشین‌ها می‌توانند تراشه‌هایی تولید کنند که هم سریع‌تر و هم مصرف انرژی بیشتری دارند. طبق گزارش ها، آنها حدود 350 میلیون یورو هزینه دارند – در مقایسه با 200 میلیون یورو برای ماشین های معمولی EUV شرکت.

آخرین اخبار از صحنه فناوری اتحادیه اروپا، داستانی از بنیانگذار پیر خردمند ما بوریس و برخی از آثار مشکوک هوش مصنوعی. رایگان است، هر هفته به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود. اکنون درگیر شوید!

ژانگ گفت که فناوری نود A16 TSMC (برای تراشه‌های تلفن‌های پریمیوم، سرورهای داده، سیستم‌های هوش مصنوعی و ADAS) لزوماً از ماشین‌های High NA استفاده نخواهد کرد. در عوض، می تواند به تجهیزات EUV موجود این شرکت تکیه کند.

او گفت: «وقتی که NA EUV واقعاً وارد عمل شود، من فکر می‌کنم بستگی به این دارد که تعادل اقتصادی و فنی بهینه در کجا باشد که بتوانیم به آن برسیم.

در همین حال، گزارش شده است که اینتل بیشتر آخرین تجهیزات ASML را ارائه کرده است. در ماه آوریل، غول فناوری ایالات متحده به اولین سازنده تراشه در جهان تبدیل شد که دستگاه High NA EUV را مونتاژ کرد.

مطلب پیشنهادی  در اینجا نحوه بازنشانی کارخانه نینتندو سوییچ قبل از فروش آورده شده است

TSMC در مسیر راه اندازی اولین کارخانه اروپایی

در طول کنفرانس، TSMC تایید کرد که ساخت اولین کارخانه خود را در اروپا در سه ماهه چهارم سال 2024 آغاز خواهد کرد. تولید در سال 2027 آغاز خواهد شد.

این کارخانه 11 میلیارد دلاری در درسدن آلمان مستقر خواهد شد و به سازنده تراشه اجازه می دهد تا به طور مستقیم MCU را به خودروسازان اروپایی عرضه کند. اینها واحدهای ریزپردازنده هستند که بسیاری از سیستم های خودرو مانند شیشه ها، ترمزها و برف پاک کن ها را کنترل می کنند.

این کارخانه یک سرمایه گذاری مشترک بین TSMC و سه سازنده بزرگ تراشه اروپایی: Bosh، Infineon و NXP مستقر در هلند است که هر کدام با 10 درصد سهام شرکت می کنند.

TSMC قبلاً 5 میلیارد یورو حمایت از دولت آلمان دریافت کرده است و اکنون در انتظار تصویب یارانه تحت قانون تراشه های اتحادیه اروپا است.

هدف این قانون بسیج 43 میلیارد یورو سرمایه گذاری دولتی و خصوصی و افزایش سهم اتحادیه اروپا از ظرفیت تولید جهانی از 10 درصد به 20 درصد تا سال 2030 است.

این سازنده تراشه تایوانی اولین کارخانه خارج از کشور خود را در فوریه سال جاری در ژاپن افتتاح کرد. این شرکت قصد دارد ساخت دومین را در اواخر سال 2024 آغاز کند.

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *