قانون اتحادیه اروپا برای ترویج تولید فناوری پاک در ژوئن اجرایی می شود


قانون صنعت خالص صفر اتحادیه اروپا (NZIA) قرار است تا پایان ماه ژوئن پس از تصویب نهایی آن امروز اجرایی شود. هدف از مقررات اساسی این است که اطمینان حاصل شود که فناوری های پاک داخلی می توانند حداقل 40 درصد از نیازهای بلوک را تا سال 2030 پوشش دهند.

اورسولا فون در لاین، رئیس اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «تقاضا در اروپا و در سطح جهانی در حال رشد است و ما اکنون آماده هستیم تا با عرضه اروپا بیشتر این تقاضا را برآورده کنیم.»

اتحادیه امیدوار است با افزایش ظرفیت تولید داخلی، وابستگی خود را به کشورهای خارجی برای فناوری‌های سود صفر کاهش دهد. این شامل وابستگی بلوک به چین برای واردات پنل های خورشیدی است.

اقدامات اصلی NZIA

این قانون بر تولید طیف وسیعی از فناوری‌های استراتژیک برای برنامه‌های کربن زدایی اتحادیه اروپا تمرکز دارد. اینها شامل انرژی خورشیدی، باتری ها و ذخیره انرژی، نیروی باد و هیدروژن تجدیدپذیر است.

همچنین به دنبال بسیج سرمایه گذاری با ایجاد فرآیندهای توانمندتر، مانند جعبه های ماسه ای نظارتی و مجوزهای سریع است.

علاوه بر این، NZIA بر ارائه آموزش مهارت‌ها و معرفی «دره‌های خالص» برای ایجاد خوشه‌هایی که می‌توانند فعالیت‌های تولیدی را تقویت کنند، تمرکز خواهد کرد.

مسابقه جهانی برای فناوری سبز

NZIA بخشی از طرح معامله سبز صنعتی اتحادیه اروپا است که هدف آن تبدیل اروپا به “خانه فناوری های پاک” است. اما رقابت برای رهبری در فناوری سبز در حال افزایش است و این بلوک در خطر عقب ماندن از رقبای بین المللی خود قرار دارد.

مطلب پیشنهادی  Dungeons & Dragons 50th Anniversary: ​​همه چیز جدیدی که تاکنون اعلام شده را ببینید

یکی از آنها ایالات متحده آمریکا است. در سال 2022، دولت بایدن قانون کاهش تورم (IRA) را معرفی کرد، یک بسته 369 میلیارد دلاری یارانه فناوری پاک که محصولات تولید شده در آمریکای شمالی را هدف قرار می دهد.

از زمان اعلام آن، رهبران اتحادیه اروپا نسبت به پتانسیل این اقدام برای تبعیض علیه شرکت های مستقر در اتحادیه اروپا یا فریب دادن آنها به آن سوی اقیانوس اطلس ابراز نگرانی کرده اند.

رقیب دیگر چین است. این کشور آسیایی بر تولید فناوری خورشیدی مسلط است و 80 درصد از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. همچنین توسط اتحادیه اروپا به دلیل اعمال رقابت ناعادلانه مربوط به تولید و عرضه توربین های بادی تحت بررسی است.

باید دید که آیا NZIA، همراه با دیگر طرح های قرارداد سبز، در جذب 1.5 تریلیون یورو سرمایه گذاری سالانه که بروکسل آن را برای دستیابی به آخرین هدف آب و هوایی اتحادیه اروپا ضروری می داند، موفق خواهد شد یا خیر. یعنی کاهش 90 درصدی انتشار CO2 تا سال 2040.

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *