هدف پهپادهای اوکراینی تبدیل تخصص نظامی به تجارت غیرنظامی است

شعبده بازی در دو شغل کار سختی است. این کار به ویژه زمانی که یکی از مأموریت ها در منطقه جنگی باشد، کار سختی است. اما برای ایوان کاونوف، نقش ها مکمل هم هستند.

به عنوان مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Buntar Aerospace، Kaunov پهپادهایی را برای پروازهای طولانی توسعه می دهد. او به عنوان یکی از اعضای نیروهای مسلح اوکراین، در ماموریت های جنگی با هواپیماهای بدون سرنشین پرواز می کند.

این مرد 33 ساله در یک تماس ویدیویی به TNW می گوید: «ما از آنها در میدان جنگ استفاده می کنیم و می دانیم که چه چیزی مؤثر است، چه چیزی مفید نیست و چگونه باید آنها را تغییر داد تا با واقعیت جنگ مدرن مطابقت داشته باشند. تاسیسات نظامی مخفی ما سریع‌ترین بازخورد را داریم.»

این حلقه به تجارت کاونوف برمی گردد. Buntar در حال حاضر در حال آزمایش میدانی هواپیماهای بدون سرنشین (UAV) خود است. این استارت آپ اکنون می خواهد تولیدات خود را برای اطلاعات نظامی افزایش دهد.

آخرین اخبار از صحنه فناوری اتحادیه اروپا، داستانی از بنیانگذار پیر خردمند ما بوریس و برخی از آثار مشکوک هوش مصنوعی. رایگان است، هر هفته به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود. اکنون درگیر شوید!

این طرحی با حامیان قدرتمند در اوکراین است که به میدان آزمایشی تبدیل شده است پهپادها. آنها از آسمان پالایشگاه های نفت را در عمق روسیه نابود کردند. آنها در زیر دریاها کشتی های جنگی را در کریمه اشغالی غرق کرده اند. در قلمرو تحت کنترل کیف، آنها مناطق وسیعی از زمین را پاکسازی کرده اند، از بالا نظارت انجام داده اند و حتی در نبرد پهپاد به پهپاد شرکت کرده اند.

در اوکراین جنگ است دوران جدیدی از درگیری های هوایی را آغاز کرد. همچنین موج جدیدی از استارت آپ های پهپاد را آغاز کرد.

ایوان کاونوف و تیم سازنده هواپیماهای بدون سرنشین Buntar Aerospace
کاونوف (سمت راست) به همراه کاترینا بزودنا (وسط) و بوگدان ساس، بنیانگذاران Buntar Aerospace. اعتبار: گرگوری وپریک
ایوان کاونوف و تیم سازنده هواپیماهای بدون سرنشین Buntar Aerospace

در هر دو سالها در طول تهاجم تمام عیار روسیه، اوکراین به شدت به هواپیماهای بدون سرنشین ساخت خارجی متکی بود. پهپادهای DJI چین مدام می چرخد بالای سر سربازان ماشین‌های بایراکتار ترکیه آنقدر محبوب هستند که از آنها الهام گرفته شده است آهنگ ویروسی.

این خودروها ثابت کرده اند که قدرتمند هستند، اما همراه با چمدان هستند. تحویل به یک کشور تحت تهاجم اغلب پیچیده است. تقاضا بیشتر از عرضه است و تولیدکنندگان خارجی ممکن است اتحادهای متناقضی داشته باشند. تولید محلی می‌تواند فناوری‌های ایمن‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر را ارائه دهد.

کیف با افزایش سرمایه گذاری در پهپادهای داخلی پاسخ داد. مقامات دولتی گفتند که بیش از 90 درصد از پهپادهایی که اوکراین اکنون در خط مقدم استفاده می کند، ساخت محلی هستند ماه گذشته. در سال 2024، این کشور قصد دارد یک میلیون از آنها را تولید کند.

مطلب پیشنهادی  آخرین فروش آخر هفته Best Buy، معاملات فنی و خانگی زیادی را ارائه می دهد، اما یک نکته وجود دارد

این اعداد باعث رشد تصاعدی استارت آپ های پهپادها می شود.

تجارت پهپاد

مطابق با بر نخست وزیر اوکراین، در حال حاضر حدود 200 شرکت تولید کننده هواپیماهای بدون سرنشین در این کشور وجود دارد. فقط یک سال قبل فقط هفت نفر بودند.

یکی از استارتاپ هایی که در طول جنگ راه اندازی شده است جشن. این شرکت ناوگان متنوعی از پهپادها را توسعه می دهد بال های نظارت ثابت به کوادکوپترهایی که با اهداف درگیر می شوند.

پرواز پهپاد بر فراز یک مزرعه  این توسط استارت آپ Yakiv Ostash، Bank of Technology تولید شده است "جشن" LLC.
یکی از پهپادهای Celebra DIY. اعتبار: Celebra LLC.
پرواز پهپاد بر فراز یک مزرعه  این توسط استارتاپ Yakiv Ostash، Bank of Technology تولید شده است "جشن" LLC.

جشن همچنین تجربه نظامی را برای تجارت به ارمغان می آورد. اعضای تیم در نبردها شرکت کرده و هواپیماهای بدون سرنشین را به سمت مدافعان کارخانه فولاد آزوفستال، آخرین جیب مقاومت در محاصره ماریوپل در سال 2022، به پرواز درآورده‌اند.

یاکیو اوستاش، موسس این استارت آپ به TNW گفت: «هیچکس به ما آموزش نمی داد، بنابراین ما کم کم اطلاعات را جمع آوری می کردیم. سپس با افرادی که قبلاً تجربه داشتند به نیروها پیوستیم. ما ابتدا یاد گرفتیم که چگونه “پرواز” کنیم و واحدهای رزمی برای پهپادها تشکیل دادیم.”

از آن زمان، استقرار متنوع شده است.

ظرف یک هفته در اوایل سال 2024، واحدهای بدون سرنشین کشور گزارش شده است 73 تانک روسی را به همراه سیستم های دفاع هوایی، انبارهای ذخیره سوخت و صدها هدف با ارزش دیگر منهدم کرد.

این موفقیت ها امیدها را تقویت می کند که اوکراین در حال تبدیل شدن به یک نیروگاه پهپاد جهانی است. اگرچه این کشور نمی تواند در منابع و فناوری با ایالات متحده رقابت کند، اما جنگ تجربه و تخصص منحصر به فردی را ارائه کرده است.

اوستاش می‌گوید: «ما می‌توانیم به کشوری پیشرو در جهان برای عرضه هواپیماهای بدون سرنشین به کشورهای دیگر تبدیل شویم. مهندسان ما که در حال حاضر در حال توسعه همه فن آوری ها در اینجا هستند، می توانند به پرطرفدارترین متخصصان در سراسر جهان تبدیل شوند.

با درگیری های مسلحانه، تمرکز آنها بر مبارزه باقی می ماند. اما آنها در حال حاضر به دنبال کار فراتر از مرزهای درگیری هستند.

بخش استفاده دوگانه

پهپادها عموماً دو منظوره هستند، به این معنی که می توانند برای اهداف نظامی و غیرنظامی خدمت کنند. آنها می توانند پست ها و همچنین موشک ها را تحویل دهند، بمب ها و بازماندگان زلزله را شناسایی کنند و پایگاه های دشمن یا صحنه های فیلم را ضبط کنند.

ویکتور لوکوتکوف، مدیر بازاریابی استارتاپ پهپادها، تقریباً همه پهپادها دو یا چند هدف دارند. SkyassistTNW گزارش می دهد. به عنوان مثال، پهپاد Sirko ما می تواند برای بخش کشاورزی یا برای عملیات نجات استفاده شود.

مطلب پیشنهادی  Deeptech VC 300 میلیون یورو برای تلاش برای "تعالی نیمه هادی" جمع آوری می کند

فناوری های نوظهور پتانسیل مشابهی دارند. هدف گیری خودکار می تواند تانک ها را مورد اصابت قرار دهد یا محصولات را اسپری کند، در حالی که گروه های پهپادهای کنترل شده با هوش مصنوعی می توانند با سربازان مبارزه کنند یا آتش را خاموش کنند.

انطباق ها به هر دو صورت انجام می شود. از پهپادهای دید اول شخص (FPV) استفاده کنید که فید ویدیویی را به عینک‌هایی که اپراتورهای راه دور استفاده می‌کنند، منتقل می‌کنند. این دستگاه ها معمولاً کوادکوپترهای اصلاح شده ای هستند که برای مسابقه و عکاسی استفاده می شوند. فقط با چند صد دلار می توانید یک عدد آماده بخرید. یک کلاهک RPG اضافه کنید و اسباب بازی به بمب افکن تبدیل می شود.

لوکوتکوف می گوید: ما نیازی به استفاده از پهپادهای گران قیمت و با تکنولوژی بالا مانند کامیکاز نداریم. تنها چیزی که نیاز دارید یک کابل و پروانه 250 دلاری است و این وسیله ارزان قیمت می تواند مخزنی را که 4000000 دلار قیمت دارد از کار بیاندازد.

FPV ها که به دلیل هزینه کم و دقت بالا مورد ستایش قرار می گیرند، در میدان های نبرد همه جا حاضر شده اند.

برای پاسخگویی به تقاضا، اوکراین به سرعت تولیدات داخلی را گسترش داد. به گفته مقامات دولتی، این کشور تولید FPV خود را از 50000 به 100000 در ماه دو برابر کرده است. بین دسامبر و فوریه

این یک موهبت برای سازندگان FPV بود، اما ابر بزرگی در افق وجود دارد: روسیه در خنثی کردن مبدل‌های غیرنظامی ارزان قیمت بهتر شده است. این چیزی است که یک اپراتور هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی گفته است بیزینس اینسایدر که مسدود کننده های کرملین می توانند به طور فزاینده ای سیگنال های بین خلبان و پهپاد را قطع کنند.

ویتالی کریوکوف، فرمانده مهمات گروه تاکتیکی آدام در اوکراین، انتظار دارد پهپادهای اصلی به سرعت منسوخ شوند. بنابراین، ارتقاها به زودی باید جای خود را بگیرند.

این برای برخی از استارتاپ های پهپاد ضرر خواهد بود، اما برای برخی دیگر فرصتی است. با از دست دادن کارایی FPV های خام، درخواست ها برای سیستم های پیشرفته طراحی شده توسط شرکت هایی مانند Buntar Aerospace در حال افزایش است.

بحث پول

Buntar یک پهپاد شناسایی ایجاد می کند که می تواند 80 کیلومتر از ایستگاه عملیاتی پرواز کند. این وسیله نقلیه که برای مقاومت در برابر توقف طراحی شده است، از سیستم برخاست چند روتوری استفاده می کند. سپس به حالت پرواز هواپیما تغییر می کند که خطر خطای اپراتور را کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی  عمیق ترین معدن بریتانیا می تواند اسرار استقرار دائمی در مریخ را فاش کند

این رویکرد توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد. Buntar اخیراً 1 میلیون دلار در اولین دور اولیه شرکت از سرمایه گذارانی که می خواهند ناشناس باقی بمانند جمع آوری کرده است.

با این حال، سرمایه گذاری خصوصی مانند این برای استارتاپ های پهپاد اوکراینی نادر است.

پهپاد Buntar Aerospace
نمونه اولیه هواپیمای بدون سرنشین Buntar Aerospace. اعتبار: گرگوری وپریک
پهپاد Buntar Aerospace

قبل از اینکه ایوان کاونوف سال گذشته Buntar را راه اندازی کند، او قبلاً یک حرفه استارتاپی موفق داشت. شهرت بومی کیف به‌خاطر هم‌بنیان‌گذاری Finmap، یک ابزار مدیریت جریان نقدی با بیش از 2500 مشتری در بیش از 20 کشور است.

کار کاونوف در Finmap او را به این سمت سوق داد آزمایشگاه نرم افزار سیگما، یک مرکز راه اندازی و سرمایه گذار اوکراینی. مانند کاونوف، تیم سیگما علاقه فزاینده ای به فناوری دفاعی دارد.

داریا یانیوا، مدیر ارشد سرمایه گذاری این شرکت، به TNW گفت: “این فقط در مورد سلاح نیست… این جنگ یک جنگ فناوری است و مهندسان در آن پیروز خواهند شد.”

یانیوا که در شهر دونتسک تحت کنترل روسیه بزرگ شده است، سهم شخصی در موفقیت فناوری دفاعی اوکراین دارد. این زن 27 ساله همچنین یک مورد قوی برای پتانسیل تجاری این بخش ارائه می کند – اگرچه او اذعان می کند که جمع آوری کمک های مالی خصوصی دشوار است. یکی از موانع، چرخه های سرمایه گذاری کندتر است که اغلب تا 10 سال طول می کشد. دیگری احساس ناراحتی در مورد پشتیبانی از برنامه های نظامی است.

عکس از داریا یانیوا، مدیر سرمایه گذاری در آزمایشگاه نرم افزار سیگما، که از استارتاپ های پهپاد اوکراینی حمایت می کند
داریا یانیوا، مدیر سرمایه گذاری در آزمایشگاه نرم افزار سیگما. اعتبار: گرگوری وپریک
عکس از داریا یانیوا، مدیر سرمایه گذاری در آزمایشگاه نرم افزار سیگما، که از استارتاپ های پهپاد اوکراینی حمایت می کند

در شرایطی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر بزرگ تمایلی به ریختن پول نقد خود ندارند، دولت‌ها باید شکاف بودجه را پر کنند. در سال 2023، وزیر دفاع اوکراین حدود 20 میلیارد گریونا اوکراین (476 میلیون یورو) را برای خرید هواپیماهای بدون سرنشین اختصاص داد. میخائیلو فدوروف، معاون نخست‌وزیر اوکراین گفت: سال گذشته 58 سازنده هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی قراردادهای دولتی دریافت کردند.

متفقین منبع مهم دیگری از بودجه را فراهم کردند. آنها همچنین می توانند به طور چشمگیری بازار استارتاپ های پهپاد را در کشور گسترش دهند. لوکوتکوف از Skyassist آنها را ترغیب می کند که از مزایای متقابل استقبال کنند.

او می گوید: «تجربه ما در استفاده از پهپادهای نظامی در این جنگ کمک زیادی به ناتو خواهد کرد.

در حال حاضر، این برنامه های نظامی روشن ترین مسیر را برای ورود به بازار فراهم می کنند. اما دنیایی فراتر از جنگ فرصت های تجاری جدیدی را ارائه می دهد.

Ostash در حال حاضر برنامه های بزرگی برای بخش نوظهور استفاده دوگانه دارد.

او می گوید: «زمان شروع ساخت کارخانه های توسعه پهپاد فرا رسیده است. و نه فقط برای مقاصد نظامی».آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *