همانطور که Kubernetes 10 ساله می شود، کارشناسان آینده فناوری ابر را پیش بینی می کنند

در ماه ژوئن، کوبرنتیس دهمین تولد خود را جشن می گیرد. این سیستم اکنون به طور گسترده توسط صدها هزار شرکت در سراسر جهان برای مقیاس‌بندی برنامه‌های کاربردی خود برای پاسخگویی به تقاضا استفاده می‌شود که حتی به خاطر آوردن زمان قبل از وجود آن دشوار است. اما زمانی بود که گزینه های دیگری هم وجود داشت و من حتی به یاد دارم که از برخی از آنها استفاده کردم.

با وجود این محصول نسبی، بسیاری از تیم‌ها و شرکت‌های توسعه بزرگ هنوز مهاجرت به Kubernetes را شروع نکرده‌اند یا در اواسط این فرآیند هستند. اما برای بسیاری از توسعه‌دهندگانی که دوست دارند در لبه‌ها زندگی کنند، 10 سال فناوری زمان زیادی است و شاید برای آنها، Kubernetes و همه.در ابر متولد شداخلاق حتی کمی “خسته” است.

در KubeCon اتحادیه اروپا در پاریس در ماه مارس، شاید بزرگترین و بهترین KubeCon در اروپا که تا به حال در آن شرکت کرده‌ام، از رهبران فکری ابر اروپایی خواستم تا در نظر بگیرند که آینده یادگیری ابری چه چیزی ممکن است داشته باشد – یا چه چیزی می‌تواند جایگزین آن شود.

کنترل بیشتر بر میزبانی مبتنی بر ابر

همراه با Kubernetes، سه میزبان بزرگ ابر (آمازون، گوگل و مایکروسافت) کاتالیزورهای محاسبات مبتنی بر ابر بودند. یکی از نقاط اصلی فروش اولیه آن‌ها در گذشته، صورت‌حساب مبتنی بر مصرف انعطاف‌پذیر بود، با وعده صرفه‌جویی در افرادی که حجم کاری مقیاس‌پذیری با تقاضای بالا داشتند که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شد. اما این لزوما برای همه صادق نبود و بازگشت به میزبان های سنتی تر روند قابل توجهی در KubeCon با سه میزبان اصلی اروپایی بود (OVHcloud و Scaleway از فرانسه و CIVO از بریتانیا) با حضور گسترده در نمایشگاه.

آخرین اخبار از صحنه فناوری اتحادیه اروپا، داستانی از بنیانگذار پیر خردمند ما بوریس و برخی از آثار مشکوک هوش مصنوعی. هر هفته در صندوق ورودی شما رایگان است. اکنون درگیر شوید!

دینش مایرکار، مدیر ارشد فناوری Civo، اشاره کرد که خرید اخیر VMWare توسط Broadcom می‌تواند فرصت‌های زیادی را برای میزبان‌های کوچک‌تر و مشتریان سازمانی حساس‌تر به داده، مانند مشتریان اروپایی، فراهم کند. همانطور که مجرکار گفت:توانایی ما برای داشتن یک نسخه سازمانی مدیریت شده از یک ابر عمومی که به صورت محلی در مرکز داده شما با استفاده از سخت افزار شخصی شما مستقر شده و به این مشتریان توانایی استفاده از ماشین های مجازی به روش VMware را می دهد، واقعا جالب خواهد بود.

Broadcom ابتدا تغییر قابل توجهی در قیمت گذاری اعلام کرد که باعث نگرانی بسیاری از مشتریان موجود شد. با این حال، پس از شکایات فراوان و تحقیقات اتحادیه اروپا، Broadcom برخی از این تغییرات را لغو کرده است. بنابراین باید دید که این کار چقدر برای این میزبان های کوچکتر به ارمغان می آورد.

یک بار بنویس، یک بار اجرا کن، به واقعیت تبدیل شود

برنامه نویسان مدت ها آرزوی نوشتن کد را داشتند و این کد در تمام سیستم عامل ها و سیستم عامل ها یکسان عمل می کرد. از جانب جاوا به الکترون، سوسو زدنو سپس، توسعه دهندگان چندین دهه در تلاش برای ایجاد فناوری هایی برای رسیدن به این ایده آل بوده اند.

مطلب پیشنهادی  در بحبوحه افزایش پرونده ها، نخست وزیر ایتالیا به دنبال عدالت برای فیلم های پورنو عمیقا جعلی است

در ابتدا توسط موزیلا در سال 2017 ایجاد شد، WebAssemblyکه با نام WASM نیز شناخته می شود، به سرعت به یک استاندارد وب تبدیل شد و توسط تمام مرورگرهای وب اصلی پشتیبانی می شود. این امکان را به زبان های کامپایل شده مانند C++ و Rust می دهد تا برنامه ها را در مرورگرها اجرا کنند. این است اپلت های وب جاوا از نو!

توانایی اجرای کدهای کامپایل شده در مرورگرها (سمت کلاینت) به اندازه کافی جالب است، اما پیشرفت های اخیر چیزی است که WASM را در رابطه با ابر بومی جالب تر می کند. چندین پروژه و شرکت منبع باز از WASM برای اجرای سمت سرور استفاده می کنند، مانند WasmEdge و SpinKubeکه رقابت جالبی برای کانتینرها، برنامه های کاربردی ایزوله و ماژول های وابستگی ایجاد می کند که روی Kubernetes اجرا می شوند.

به جای نگرانی در مورد ایجاد و نگهداری کانتینرهای ایمن و بهینه برای اجرای سرویس های برنامه – با پیچیدگی های بی شماری که ارائه می دهند – WASM یک جایگزین ارائه می دهد. این سرویس به صورت یک باینری کامپایل شده اجرا می شود که شامل تمام وابستگی ها می شود. به لطف رویکرد پیش‌فرض ایمن WASM، کارآمدتر و آسیب‌پذیرتر از کانتینرها است که به طور بالقوه می‌توانند ده‌ها، اگر نه صدها، سوءاستفاده از طریق وابستگی‌ها و پیکربندی نادرست داشته باشند. این بدان معنا نیست که WASM جایگزین Kubernetes خواهد شد. بلکه می تواند جایگزین کانتینرهایی شود که Kubernetes معمولاً هماهنگ می کند. Kubernetes همچنان مقیاس، استقرار و غیره را مدیریت خواهد کرد.

Civo اکنون دو گزینه برای میزبانی بارهای WASM در سرویس Kubernetes خود ارائه می دهد: فرمیون اسپین و WASMedge.

دینش مجرکار به عنوان مدیر ارشد فناوری CIO به من گفت: ما می‌خواهیم برای پشتیبانی از فناوری‌های جدید که دیگران از آن استفاده نمی‌کنند، حضور داشته باشیم و به مشتریان اجازه اجرای آن‌ها را بدهیم.»

سباستین بلان، مدافع توسعه در فنلاند ایوانتکرار کرد که WASM “چیز بزرگ بعدی” است، و افزود که “شرط بندی روی WebAssembly” است.

تیری کارز، مدیر کل بنیاد زیرساخت بازکه بر پروژه‌های پایین‌تر نظارت می‌کند و زیرساخت مرکز داده را می‌سازد و مدیریت می‌کند، این احساس را به اشتراک گذاشت.

کارز گفت: «احساس می‌کنم ظرف به‌عنوان یک واحد محاسباتی در حال تغییر است. “حداقل گزینه های متنوعی وجود خواهد داشت. مردم متوجه شده اند که ماشین های مجازی هنوز در تعدادی از چیزها بهتر هستند. WebAssembly در برخی چیزهای دیگر بهتر است، بنابراین کمی در ظروف می خورد. با این حال، مطمئن نیستم که به روند طبیعی ابری پایان دهیم.»

Civo's Dinesh همچنین اشاره کرد که توانایی WASM برای اجرای یک کد از راه دور، محلی یا روی یک دستگاه به توسعه دهندگان فرصت های جالبی می دهد تا بارهای کاری برنامه را در بین دستگاه ها به جایی که بیشتر مورد نیاز هستند و به دور از سرورهای متمرکز توزیع کنند. این دقیقاً وعده محاسبات جانبی برای اتومبیل‌ها، دستگاه‌های هوشمند و دستگاه‌های محاسباتی کوچک است که به آرامی در سراسر جهان در حال گسترش هستند. این دستگاه‌ها محموله‌های کوچک خود را مدیریت می‌کنند، اما همچنان برای به‌روزرسانی‌های گاه به گاه و ارسال و دریافت داده‌ها، باید در سرویس‌هایی که در جای دیگری میزبانی می‌شوند ثبت نام کنند.

مطلب پیشنهادی  Red Bull Kumite 2024: نحوه پخش جریانی مسابقات «Street Fighter 6»

WASM برای همه کارها مناسب نیست و روش هایی برای اجازه دادن به payloadها برای ارتباط با سرویس های خارجی مانند پایگاه های داده هنوز در حال توسعه هستند. به عنوان یک فناوری که در آستانه پذیرش گسترده‌تر است، قطعا ارزش کاوش و نظارت را دارد.

پلتفرم ها در مرکز قرار می گیرند

در تاریخ 10 ساله خود، Kubernetes و محیط ابری به طرز باورنکردنی پیچیده شده اند. توسعه دهندگان و مجریان لایه انتزاعی بر انتزاع را در تلاش برای ایجاد و نگهداری زیرساخت ها و خدمات قابل مدیریت و انعطاف پذیرتر می کنند.

این منجر به یک روند کامل از “تیم های پلت فرم” شده است که به ساخت ابزارهای سلف سرویس داخلی کمک می کنند که سایر تیم ها از آنها برای ایجاد و استقرار زیرساخت ها و خدمات کوتاه مدت و بلندمدت به شیوه ای کنترل شده استفاده می کنند. در حالی که این ایده که گاهی اوقات “پلتفرم توسعه دهنده داخلی” نامیده می شود، به ویژه در شرکت های بزرگ مورد توجه قرار گرفته است، اما همه منابع لازم برای کنار هم قرار دادن تمام قطعات مورد نیاز برای ایجاد یک تیم پلت فرم کاری را ندارند، بنابراین به طور طبیعی شرکت های SaaS ظهور کرده اند که برای پر کردن این شکاف

اصطلاح «پلت فرم توسعه دهنده داخلی» یک اختراع اروپایی است که توسط آلمان معرفی شده است Humanitecمانند خویشاوند نزدیک و سلف آن، “دایرکتوری خدمات” ایجاد شده توسط سوئدی Spotify تیم پشت صحنه مدیر ارشد فناوری Humanitec، کریس استفنسون، بخشی از تیم گوگل بود که سلف Kubernetes، 'Borg' را ایجاد کرد.

با رشد مفهوم پلتفرم، برخی از شرکت ها به تهیه ابزار برای تیم های داخلی روی آورده اند. یکی از این شرکت ها شرکت آلمانی است یک دسته غول پیکر. آنها کهنه سربازان نسبی Cloud Native هستند و نزدیک به ده سال است که آنها را می شناسند. این شرکت در حال حاضر روی چیزی است که آنها آن را “3.0” محصول خود می نامند، که هدف آن ارائه آنچه به تیم های توسعه برای عملکرد و ایجاد کار خود نیاز دارند، می دهد.

همانطور که جو سالزبری، معاون مهندسی Giant Swarm به من گفت: ما می‌خواهیم به تیم پلتفرم کمک کنیم تا روی قابلیت‌ها و تیم برنامه تمرکز کند و همه ما در مورد زیرساخت‌ها هستیم. آنها مجبور نیستند زیاد در مورد ارتقاهای Kubernetes یا زیرساخت های زیربنایی در مورد نظارت یا نظارت فکر کنند. ایده این است که Giant Swarm می تواند به طور کلی پلتفرم شما را برای شما مدیریت کند و شما می توانید روی کار متمایزکننده واقعی تیم پلتفرم خود تمرکز کنید.

مطلب پیشنهادی  بازی جدید پرنسس هلو نینتندو باید شروعی برای ماجراجویی های بیشتری از این دست باشد

اغلب در پشت صحنه یک پلتفرم به عنوان یک ارائه دهنده خدمات، زیرساخت هایی مانند ابزارهای کد مانند Terraform وجود دارد. Terraform که از زمان آغاز به کار توسط HashiCorp و منبع باز ایجاد و اداره می شود، با پایان دادن به توسعه متن باز و تغییر مجوز برای توقف هرگونه تجاری سازی، موجی از بحث و جدل ایجاد کرد. این منجر به تلاش سریع جامعه مشارکت کننده برای ایجاد یک “OpenTofu“، و چندین شرکت قبلاً محصولاتی را علاوه بر این ایجاد کرده اند.

Sebastian Stadil، مشارکت کننده اصلی OpenTofu و مدیر عامل شرکت اسکالرکه یک نسخه SaaS مقیاس پذیر از OpenTofu را ارائه می دهد، توضیح می دهد که پروژه تا کنون چقدر موفق بوده است:

10 ماه پس از فورک OpenTofu در حال حاضر منجر به اکوسیستمی از ابزارها و پروژه های سازگار با Terraform شده است، از جمله Scalr، Terragruntو Infracene.

با افزایش علاقه شرکت‌های بیشتری به این فضا، از لوکا گالانته، معاون محصولات و رشد Humanitec، پرسیدم که وضعیت فعلی مهندسی پلتفرم را چگونه می‌بینند. اصطلاحی که Humanitec به نوعی به ایجاد آن کمک کرد:

ما مهندسی پلت فرم را اختراع نکردیم، اما نامی برای آن گذاشتیم. ما به شکل دادن به این روایت ادامه خواهیم داد. ما این کار را با مواد رهبری فکری، وبینارهای منظم با پزشکان انجام می‌دهیم، و کنفرانس آنلاین ما، PlatformCon، سال گذشته 22000 شرکت‌کننده داشت و انتظار داریم امسال 35000 شرکت‌کننده داشته باشیم.

با توجه به آینده دور بالقوه فناوری ابر، لوکا ایده تداوم انتزاع برای زیرساخت های ترکیبی با هوش مصنوعی را پیشنهاد کرد. یک مدل می‌تواند از نیازهای خاص شما برای پلتفرم‌های توسعه‌دهنده درس بگیرد و به‌طور هوشمندانه آن‌ها را بر اساس درخواست‌ها یا الزامات ساده ایجاد کند. سال ها پیش، GitHub ایده “ChatOps“، اما این تمرین از بین رفت زیرا چت ربات های آن زمان به اندازه کافی توانایی نداشتند. اما اکنون به سرعت به عصر جدیدی از هوش مصنوعی مولد برای زیرساخت به عنوان کد نزدیک می شویم، با شرکت هایی مانند AppCD.

بعد از 10 سال در ابر به دنیا آمد

کوبرنت‌ها و بومی‌های ابری، از هوش مصنوعی تا شهرهای هوشمند، از تجارت الکترونیک تا زیرساخت‌های اصلی، نوآوری دیگران را تقویت می‌کنند. آیا زمانی که کاربران قبلاً این کار را می کنند، باید نوآوری نیز داشته باشد؟ یا (بیشتر) به اندازه کافی بی صدا در پس زمینه اجرا می شود؟ من به دنبال تغییرات شدید و چشمگیر در آینده به KubeCon رفتم، اما در واقعیت، هرگز اینطور نبود.

کار و محموله‌هایی که پشتیبانی می‌کند تغییر خواهد کرد، همچنین نحوه و مکان‌هایی که توسعه‌دهندگان و مهندسان می‌خواهند از آن استفاده کنند. اما با توجه به اینکه Kubernetes و فن‌آوری‌های مرتبط اکنون در جریان کاری ما جا افتاده‌اند، فکر می‌کنم حداقل 10 سال دیگر طول می‌کشد تا حتی نیمی از کاربران فعلی به آخرین روند جدید و داغ تغییر کنند.

تولدت مبارک، Kubernetes، و این برای بسیاری دیگر.

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *