302 تغییر مسیر در مقابل 301 تغییر مسیر

آیا نمی دانید تفاوت بین ریدایرکت های 302 و 301 چیست؟

تغییر مسیرها برای ارائه یک تجربه کاربری عالی و کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر سایت شما مهم هستند. 302 و 301 انواع تغییر مسیرهایی هستند که می توانید برای موقعیت های مختلف از آنها استفاده کنید.

در این مقاله به مقایسه ریدایرکت 302 در مقابل ریدایرکت 301 می پردازیم. ما همچنین بهترین روش ها را برای استفاده از تغییر مسیر در وردپرس نشان خواهیم داد.

تغییر مسیر 301 در مقابل 302

تغییر مسیر 302 در مقابل تغییر مسیر 301 – تفاوت چیست؟

تغییر مسیر در وردپرس به شما این امکان را می دهد که کاربران و خزنده های موتورهای جستجو را به آدرسی متفاوت از آدرسی که روی آن کلیک کرده اند ارسال کنید.

اگر صفحه‌ای را از سایت وردپرس خود حذف می‌کنید، به دامنه جدیدی منتقل می‌شوید، آزمایش‌های A/B و غیره را اجرا می‌کنید، باید تغییر مسیرها را تنظیم کنید.

بدون تغییر مسیر، کاربران نمی توانند محتوای درخواستی خود را ببینند. در عوض، صفحه خطای 404 را مشاهده می کنند که برای تجربه کاربری سایت شما و رتبه بندی موتورهای جستجو بد است.

نمونه ای از صفحه 404

وقتی نوبت به تنظیم ریدایرکت ها می رسد، با دو نوع متداول روبرو خواهید شد: ریدایرکت های 301 و 302. بیایید نگاهی به هر یک از آنها بیندازیم و ببینیم که تفاوت آنها چیست.

ریدایرکت 301 چیست؟

تغییر مسیر 301 یک تغییر مسیر دائمی است. اگر وب‌سایت یا صفحه وب شما برای همیشه به مکان جدیدی منتقل شده است، می‌توانید از تغییر مسیرهای 301 برای هدایت کاربران در جهت درست استفاده کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که یک بازدیدکننده آدرس سایت شما را تایپ می کند یا روی یک لینک کلیک می کند، تغییر مسیر 301 به طور خودکار آدرس درخواستی را به آدرس جدید تغییر می دهد.

ریدایرکت 302 چیست؟?

تغییر مسیر 302 همچنین به کاربران و موتورهای جستجو در جهت درست کمک می کند، اما به طور موقت.

برخلاف 301 که یک تغییر مسیر دائمی است، 302 تغییر مسیر موقتی هستند. می توانید ترافیک وب سایت خود را برای مدت زمان محدودی به یک مکان جدید منتقل کنید و سپس هر زمان که بخواهید به URL اصلی بازگردید.

چه زمانی باید از تغییر مسیرهای 301 و 302 استفاده کنید؟

اکنون که تفاوت اصلی بین این دو نوع ریدایرکت را می دانید، ممکن است از خود بپرسید بهترین زمان برای استفاده از ریدایرکت های 301 و 302 چه زمانی است.

تحت شرایط خاص و هدفی که می‌خواهید به آن برسید، استفاده از تغییر مسیرهای 301 منطقی است. در حالی که در شرایط دیگر بهتر است از ریدایرکت های 302 استفاده کنید.

چه زمانی از ریدایرکت 301 استفاده کنیم؟

از آنجایی که تغییر مسیرهای 301 دائمی هستند، در اینجا زمان استفاده از آنها آورده شده است:

چه زمانی از ریدایرکت 302 استفاده کنیم؟

از طرف دیگر، اگر نمی خواهید مخاطبان خود را به طور دائم به صفحه جدید یا مکان دیگری هدایت کنید، بهتر است از ریدایرکت های 302 استفاده کنید. در اینجا چند موقعیت وجود دارد که استفاده از تغییر مسیر 302 منطقی است:

  • آزمایش A/B از طراحی، طرح‌بندی و ویژگی‌های یک وب‌سایت یا صفحه جدید انجام دهید
  • هدایت موقت کاربران به صفحه فروش یا پیشنهاد تبلیغاتی
  • کاربران را بر اساس ترجیحات زبان یا مکان خود به نسخه صحیح وب سایت خود بفرستید
  • بازخورد کاربران را برای یک محصول یا خدمات جدید بدون تأثیر بر رتبه سئو فعلی خود جمع آوری کنید
مطلب پیشنهادی  بنابراین می خواهید به امنیت سایبری بپردازید؟ در اینجا چگونه است

تاثیر تغییر مسیر 301 در مقابل تغییر مسیر 302 بر روی سئو

وقتی صحبت از استفاده از ریدایرکت های 301 یا 302 به میان می آید، باید تاثیری که بر سئوی وردپرس سایت شما می گذارد (بهینه سازی موتور جستجو) را در نظر بگیرید.

موتورهای جستجو با خزیدن صفحات وب سایت شما با کمک ربات ها و نمایه سازی آنها در نتایج جستجو کار می کنند. این ربات‌های موتور جستجو برای کشف محتوای جدید و یافتن صفحات مختلف در سایت شما، پیوندها را دنبال می‌کنند.

اگر می خواهید پست های وبلاگ شما به راحتی توسط ربات های موتور جستجو کشف شود و همچنان در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشد، استفاده از نوع صحیح تغییر مسیر مهم است.

با تغییر مسیر 301، گوگل و سایر موتورهای جستجو متوجه خواهند شد که شما یک سایت یا صفحه وب را به طور دائم منتقل کرده اید. به این ترتیب سرمایه لینک یا آب پیوند را به طور کامل به URL جدید منتقل می کند. کیفیت لینک مانند رای اعتماد سایر سایت ها است که صفحه شما ارزشمند است و ارزش تبلیغ دارد.

از طرف دیگر، اگر تغییر موقتی ایجاد می‌کنید و نمی‌خواهید تأثیری بر رتبه سئو صفحه اصلی خود داشته باشید، بهتر است از ریدایرکت‌های 302 استفاده کنید. این لینک را به طور کامل منتقل نمی کند و به موتورهای جستجو می گوید که تغییر موقتی است.

نحوه تنظیم ریدایرکت های 301 و 302 در وردپرس

ساده ترین راه برای راه اندازی ریدایرکت های 301 یا 302 در سایت خود استفاده از افزونه ریدایرکت وردپرس است.

به عنوان مثال، می توانید از All in One SEO (AIOSEO) برای پیکربندی تغییر مسیرها استفاده کنید. این بهترین افزونه سئو برای وردپرس است و یک ابزار مدیریت تغییر مسیر قدرتمند را ارائه می دهد.

توجه داشته باشید که برای استفاده از مدیر تغییر مسیر به نسخه AIOSEO Pro نیاز دارید. همچنین یک نسخه AIOSEO Lite وجود دارد که می توانید برای شروع رایگان از آن استفاده کنید.

ابتدا باید افزونه AIOSEO را نصب و فعال کنید. اگر به کمک نیاز دارید، لطفاً راهنمای ما در مورد نحوه نصب افزونه وردپرس را ببینید.

پس از فعال سازی، یک صفحه نمایش و جادوگر راه اندازی را مشاهده خواهید کرد. فقط روی دکمه “بیایید شروع کنیم” کلیک کنید و دستورالعمل های روی صفحه را برای پیکربندی افزونه دنبال کنید.

AIOSEO Setup Wizard

همچنین می‌توانید راهنمای ما در مورد راه‌اندازی صحیح سئوی All in One برای وردپرس را ببینید.

سپس شما باید به همه در یک سئو » تغییر مسیرها از قسمت مدیریت وردپرس و روی دکمه “فعال کردن تغییر مسیرها” کلیک کنید.

ویژگی تغییر مسیر AIOSEO را فعال کنید

هنگامی که مدیر تغییر مسیر فعال است، می توانید به تب “Redirects” در بالا بروید.

از اینجا می‌توانید پیوندی را که می‌خواهید تغییر مسیر دهید را در قسمت «نشانی اینترنتی منبع» وارد کنید. سپس مکان جدید پیوند را در قسمت «URL مقصد» وارد کنید.

مطلب پیشنهادی  یو تخم‌مرغ در رستوران‌های آمریکایی با تخم‌مرغ سبزیجات، آفتاب‌گیر، تخم‌مرغ آب‌پز - تک‌کرانچ
آدرس منبع و آدرس مقصد را وارد کنید

سپس می‌توانید روی منوی کشویی «Redirect Type» کلیک کنید و یک تغییر مسیر 301 یا 302 را انتخاب کنید.

پس از انجام این کار، فقط روی دکمه “افزودن تغییر مسیر” کلیک کنید. می توانید این مرحله را تکرار کنید و هر تعداد که می خواهید تغییر مسیر دهید.

اگر به پایین اسکرول کنید، AIOSEO گزارشی از تغییر مسیرهایی که برای وب سایت خود ایجاد کرده اید را به شما نشان می دهد.

مشاهده سیاهههای مربوط به تغییر مسیر در AIOSEO

علاوه بر این، AIOSEO همچنین به شما این امکان را می دهد که بدون هیچ دانش فنی یا کدی برای ویرایش، تغییر مسیرهای سایت را به طور کامل انجام دهید.

بهترین روش ها برای اجرای تغییر مسیرهای 302 و 301

تنظیم تغییر مسیرها در وب سایت وردپرس شما می تواند پیچیده باشد. برای کمک به شما، در اینجا برخی از بهترین روش‌ها وجود دارد که باید دنبال کنید.

1. آزمایش تغییر مسیرها برای اطمینان از کارایی آنها

بعد از اینکه ریدایرکت های 301 یا 302 را تنظیم کردید، بهتر است هر لینک را چندین بار تست کنید.

این برای اطمینان از اینکه تغییر مسیرهای 301 و 302 به درستی کار می کنند انجام می شود. اگر مشکلی پیش بیاید، تاثیر بدی بر تجربه کاربری و رتبه سئوی سایت شما خواهد داشت.

یک راه آسان برای بررسی این است که از سایت خود در حالت ناشناس بازدید کنید و پیوندی را که تغییر مسیر داده اید باز کنید. اگر مکان جدید را باز کند، به این معنی است که تغییر مسیرهای شما به خوبی کار می کنند.

همچنین ابزارهای رایگانی در وب وجود دارد که تغییر مسیر را برای شما بررسی می کند. یا می توانید از افزونه AIOSEO استفاده کنید که گزارش های تغییر مسیرهای شما را در داشبورد وردپرس شما نمایش می دهد.

مشاهده سیاهههای مربوط به تغییر مسیر در AIOSEO

2. نظارت بر تغییر مسیرها برای پیوندهای شکسته

در مرحله بعد، باید پس از افزودن ریدایرکت های 301 و 302 به وب سایت خود، ردیابی لینک های شکسته را نیز تنظیم کنید.

اگر یک صفحه وب را به مکان دیگری منتقل کرده اید یا کاربران را به طور موقت به صفحه جدیدی فرستاده اید و تغییر مسیر به درستی کار نمی کند، منجر به شکستگی لینک می شود. در نتیجه کاربران صفحه خطای 404 را در وب سایت شما مشاهده خواهند کرد.

ردیابی این لینک‌های شکسته پس از تغییر مسیرهای 301 و 302 به شما کمک می‌کند تا به سرعت آن‌ها را برطرف کنید، تجربه کاربری بهتری ارائه دهید و از هر گونه تأثیری بر رتبه‌بندی کلمات کلیدی خود جلوگیری کنید.

بهترین راه برای ردیابی لینک های خراب استفاده از پلاگین AIOSEO است. برای شروع نظارت بر صفحات خطای 404 می توانید “404 Logs” را فعال کنید.

404 log را فعال کنید

توجه داشته باشید که در ابتدا هیچ داده ای را مشاهده نخواهید کرد زیرا فقط پس از فعال کردن تنظیمات شروع به ضبط اتصالات خراب می کند.

هنگامی که افزونه شروع به جمع آوری اطلاعات کرد، می توانید لینک های شکسته شده در سایت خود را در تب 404 Logs مشاهده کنید.

روی گزینه 404 logs menu کلیک کنید

برای رفع سریع صفحات خطای 404، می‌توانید روی گزینه «افزودن تغییر مسیر» کلیک کنید و ریدایرکت‌های 301 یا 302 را تنظیم کنید.

برای جزئیات بیشتر، لطفاً راهنمای ما را در مورد نحوه یافتن و تعمیر پیوندهای شکسته در وردپرس ببینید.

3. از ایجاد زنجیره ها و حلقه های ارجاع خودداری کنید

زنجیره ریدایرکت زمانی است که چندین تغییر مسیر بین URL مبدا و URL مقصد دارید. گوگل رسما تا 10 پرش را در یک زنجیره تغییر مسیر ردیابی می کند. اگر بیش از 10 تغییر مسیر وجود داشته باشد، ممکن است خطای تغییر مسیر را در کنسول جستجوی گوگل نشان دهد.

بنابراین، بهترین روش برای جلوگیری از تغییر مسیر زنجیره ای و اشاره مستقیم به وب سایت یا محل صفحه جدید است. این امر به ویژه هنگام تنظیم تغییر مسیرهای دائمی 301 بسیار مهم است. داشتن ریدایرکت های بیش از حد 301 می تواند باعث ایجاد خطا و تجربه کاربری ضعیف شود.

علاوه بر این، باید سعی کنید از حلقه های تغییر مسیر جلوگیری کنید. این زمانی اتفاق می افتد که URL های زنجیره به خودشان هدایت شوند و یک حلقه بی پایان ایجاد کنند.

در نتیجه کاربران و موتورهای جستجو صفحه مورد نظر را نمی بینند، بلکه صفحه اصلی را می بینند. این همچنین می تواند منجر به خطای “شما بارها هدایت شده اید” شود.

خطا با تغییر مسیرهای زیاد

یکی از راه های رفع آن این است که همه تغییر مسیرها را در زنجیره حذف کنید و سعی کنید به مقصد نهایی هدایت شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید راهنمای ما در مورد نحوه رفع بسیاری از مشکلات تغییر مسیر در وردپرس را ببینید.

4. تغییر مسیرها را ایجاد کنید تا از محتوای تکراری جلوگیری کنید

بهترین روش دیگر برای استفاده از ریدایرکت های 301 و 302 این است که اگر سایت شما دارای چندین زیر دامنه است، از محتوای تکراری خودداری کنید.

به عنوان مثال، اگر URL سایت شما دارای HTTP و HTTPS، www و غیرwww، URL هایی با حروف بزرگ و کوچک، اسلش (/) و غیره باشد.

حتی اگر این زیر دامنه ها به یک آدرس وب اشاره می کنند، موتورهای جستجو آنها را به عنوان سایت های جداگانه می بینند. در نتیجه می تواند منجر به مشکلات محتوای تکراری شود. برای رفع این مشکل، می توانید به سادگی همه زیر دامنه ها را به یک URL وب سایت هدایت کنید.

اگر سایت‌ها و دامنه‌ها را مهاجرت می‌کنید، می‌توانید از تغییر مسیر 302 استفاده کنید تا به گوگل و سایر موتورهای جستجو نشان دهید که در حال جابجایی هستید و محتوا برای همیشه تکرار نمی‌شود.

در مرحله بعد، باید 301 تغییر مسیر ایجاد کنید تا به موتورهای جستجو بگویید که نسخه ترجیحی محتوایی است که می خواهید آنها را فهرست کنند.

منابع اضافی

در اینجا برخی از راهنماها و مطالب خواندنی بیشتر برای شما وجود دارد که باید از آنها استفاده کنید:

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که تفاوت بین تغییر مسیر 302 در مقابل تغییر مسیر 301 و بهترین روش ها را بیاموزید. همچنین ممکن است بخواهید راهنمای ما در مورد تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب و بهترین نرم افزار چت زنده برای مشاغل کوچک را ببینید.

اگر از این مقاله لذت بردید، لطفا در کانال یوتیوب ما برای آموزش های ویدئویی وردپرس مشترک شوید. شما همچنین می توانید ما را در توییتر و فیس بوکآموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *