4 استارت آپ اسلو را تماشا کنید

صحنه استارت‌آپ در کشورهای شمال اروپا پر جنب و جوش است، که توسط مراکز به خوبی تثبیت شده و در حال رشد هدایت می‌شود. از جمله نیروگاه‌های رو به رشد فناوری در منطقه، اسلو است که تحلیلگران رتبه هفدهم را در میان 100 اکوسیستم نوظهور برتر جهان دارد.

پایتخت نروژ میزبان بیش از 2000 استارت‌آپ و بزرگ‌آپ است که نقاط قوت خاصی در فناوری اطلاعات و ارتباطات، سلامت و علوم زیستی، انرژی و فین‌تک دارند.

اسلو همچنین خانه هفت تک شاخ است، از جمله پلتفرم یادگیری مبتنی بر بازی محبوب Kahoot!، توسعه‌دهنده تبلت کاغذی ReMarkable و استارت‌آپ صنعتی SaaS Cognite.

در حالی که استارت‌آپ‌ها در این شهر شاهد کاهش بودجه سرمایه‌گذاری خطرپذیر به 862 میلیون یورو در سال 2023 بودند (از 1.3 میلیارد یورو در سال 2022)، اسلو در بین 15 شهر اروپایی برتر برای سرمایه‌گذاری در سه ماهه اول سال 2024 باقی ماند. در مجموع 236 دلار افزایش یافت. میلیون نفر – افزایش 35 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته.

آخرین اخبار از صحنه فناوری اتحادیه اروپا، داستانی از بنیانگذار پیر خردمند ما بوریس و برخی از آثار مشکوک هوش مصنوعی. رایگان است، هر هفته به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود. اکنون درگیر شوید!

برای مشاهده دقیق استارت آپ های اسلو، TNW سفری به این شهر اسکاندیناوی داشت. ما به چهار شرکتی که باید درباره آنها بشناسید نگاهی خواهیم انداخت:

ضربه

Strise در سال 2019 با راه اندازی نرم افزار اتوماسیون ضد پولشویی (AML) خود به مبارزه با جرایم مالی پیوست. از آن زمان این بانک به یک بازیگر کلیدی در شمال اروپا تبدیل شده است و 70 درصد از بانک های سطح بالای منطقه، از جمله Nordea و Danske Bank از خدمات آن استفاده می کنند.

این استارت آپ توسط Marit Rødevand، Sigve Søråsen و Patrick Skjennum تاسیس شد.

این سه نفر در طول یک پروژه تحقیقاتی در مورد مدل های داده در دانشگاه نروژی NTNU لحظه یورکا خود را داشتند. اگرچه آنها تجربه قبلی در بانکداری ندارند، اما اذعان دارند که نرم افزار هوش مصنوعی آنها می تواند وجوه در حال حرکت در این بخش را ردیابی کند.

بنیانگذاران Strise
از چپ به راست: Sigve Sorosen، یکی از بنیانگذاران و CPO، Marit Rödevand، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل، و Patrick Skennum، یکی از بنیانگذاران و CTO. اعتبار: Strise
بنیانگذاران Strise

رودوان به TNW می گوید: «دوازده سال پیش، رسوایی پولشویی 881 میلیون دلاری HSBC با کارتل های مکزیکی، AML را تحت نظر همه قرار داد و مقررات را افزایش داد. اما فرآیندهای ارزیابی ریسک بانک‌ها هنوز کاملاً دستی است، به این معنی که زمان‌بر و مستعد خطا هستند.»

برای رفع این مشکل، Strise یک ابر اتوماسیون AML سرتاسری را توسعه داده است. این استارتاپ مدل‌های نموداری پیشرفته، GenAI و پردازش زبان طبیعی (NLP) را برای جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و اعتبارسنجی داده‌های مشتری در زمان واقعی ترکیب می‌کند. این شامل چک‌های ورود به هواپیما و بررسی‌های نظارت مستمر مانند چک‌های Due Diligence (DD)، KYC (مشتری خود را بشناسید) و KYB (کسب و کار خود را بشناسید) می‌شود.

مطلب پیشنهادی  Steam Deck OLED با HDR، باتری بهبودیافته، APU 6 نانومتری AMD راه اندازی شد

Strise همچنین راه حل های قابل تنظیم و تعدادی API مختلف را ارائه می دهد. رودوان می گوید: «رویکرد ما هم نیاز به داده و هم برای گردش کار خودکار و کارآمدتر را پوشش می دهد.

طبق گفته این استارتاپ، مشتریان آن ادعا می کنند 90٪ تأیید سریعتر و کاهش هزینه های نرم افزاری تا 30٪.

Strise مطرح کرده است 15.5 میلیون بودجه دارد و اکنون در حال گسترش به بریتانیا است. به مرور زمان، قصد دارد وارد بازارهای اروپایی و ایالات متحده شود. رودوند می گوید: «چشم انداز بلندمدت ما کمک به ریشه کنی جرایم مالی است. در ادامه، هدف ما ساخت راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای عمودی‌های متصل‌تر است.»

دکمه داده

Databutton با حرکت بدون کد، یک توسعه دهنده برنامه وب GenAI را توسعه داده است.

Databutton که در سال 2021 توسط فارغ‌التحصیلان Gognite، Trygve Karper، Martin Røed و Viral Shah تأسیس شد، به هر کسی اجازه می‌دهد تا به سرعت یک برنامه چت با رابط هوش مصنوعی ایجاد کند – بدون نیاز به مهارت برنامه‌نویسی.

با استفاده از API ChatGPT-4، این استارتاپ سه عامل هوش مصنوعی را ارائه می‌کند: یکی به ساخت بک‌اند برنامه کمک می‌کند، دیگری رابط کاربری (UI) را فراهم می‌کند، و سومی بحث‌ها درباره ایده کلی را شبیه‌سازی می‌کند.

به گفته شاه، که به عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت نیز فعالیت می کند، روند همکاری کاملاً محاوره ای است.

“به عنوان یک مصرف کننده، شما چیزهای زیادی برای مشارکت دارید. شما دامنه خود را می‌شناسید، کسب‌وکاری که در آن هستید را می‌شناسید، داده‌هایی را که در برنامه استفاده می‌کنید، درک می‌کنید.» او به TNW می‌گوید. “اینها چیزهایی است که مدل نمی فهمد.”

بنیانگذاران Databutton
از چپ به راست: Martin Roed، یکی از بنیانگذاران و CTO، Viral Shah، یکی از بنیانگذاران و CPO، و Trygve Karper، بنیانگذار و مدیرعامل. اعتبار: Alex Asensi/Databutton
بنیانگذاران Databutton

در مقایسه با ابزارهای معمولی بدون کد، Databutton ادعا می کند که انعطاف پذیری بیشتری دارد.

پلتفرم‌های بدون کد دارای مجموعه محدودی از بلوک‌های سازنده باطن هستند. شاه می‌گوید. او توضیح می‌دهد که ویژگی‌های GenAI این استارت‌آپ از طریق مکالمه کد تولید می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد از هر API استفاده کنند یا با هر پایگاه داده یکپارچه شوند. “به این دلیل است که آنچه شما تولید می کنید کد پایتون است.”

این همچنین به این معنی است که می توان از کتابخانه های موجود در پایتون یا در React برای مؤلفه های UI استفاده کرد.

Databutton در درجه اول برای حرفه ای ها در نقش های مجاور توسعه دهنده مانند مدیران محصول، طراحان UX و متخصصان فنی موفقیت مشتری طراحی شده است. این نیز بازاری است که این محصول بیشترین تقاضا را دارد.

مطلب پیشنهادی  اینها پایدارترین بخش های فناوری برای جویندگان کار در سال 2024 هستند

این استارتاپ بیش از 5000 کاربر در سراسر جهان دارد، در حالی که موارد استفاده برای پلتفرم آن از مراقبت های بهداشتی و آموزش گرفته تا فین تک و تجارت الکترونیک را شامل می شود. تا به امروز 4.6 میلیون یورو سرمایه جذب کرده است.

صفر لیتیکس

در میان فشار جهانی (و نیاز) به بی طرفی کربن، Zerolytics در حال توسعه یک پلتفرم مبتنی بر داده است که قابلیت اطمینان اهداف خالص صفر شرکت ها را ارزیابی می کند.

با استفاده از این ابزار، هدف استارتاپ کمک به مدیران دارایی در شناسایی سرمایه‌گذاری‌های صفر خالص است که می‌توانند بازده مالی رقابتی را نیز ارائه دهند.

آتل کریستینسن، مدیر سرمایه‌گذاری Zerolytics و یکی از بنیان‌گذاران، می‌گوید: برای مدیران دارایی، پیمایش در تلاقی اقدامات آب و هوایی و سود می‌تواند یک «تعادل دشوار» باشد. ما معتقدیم که لازم نیست.»

پلت فرم این استارت آپ با محاسبه تفاوت بین مسیرهای خالص صفر پیش بینی شده و اهداف کاهش اعلام شده، آمادگی و پیشرفت شرکت ها برای انتقال سبز را اندازه گیری می کند. همچنین پیامدهای مالی دستیابی به بی‌طرفی کربن را از طریق دوره‌های مختلف اقدام، کمیت می‌کند.

به گفته کریستینسن، این بینش ها کلیدی برای فرآیند تصمیم گیری مدیران دارایی هستند. او به TNW می گوید: «ابزارهای موجود بیش از حد ساده هستند و اساساً انتشارات تاریخی را تجزیه و تحلیل می کنند و روند پیش بینی می کنند.

ما به ابزارهای پیچیده تری نیاز داریم که انتشارات تاریخی را با آنچه که شرکت ها واقعا انجام می دهند مرتبط کند، با توجه به اینکه انتقال به صفر خطی نیست بلکه به تعامل عوامل متعدد بستگی دارد.

بنیانگذاران Zelolytics
از چپ به راست: Per-Otto Wold، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل، و Atle Christiansen، یکی از بنیانگذاران و CPO. اعتبار: Zerolytics
بنیانگذاران Zelolytics

Zerolytics برای تحلیل و پیش‌بینی اثر متقابل عوامل در هم تنیده، از مدل‌سازی دینامیک سیستم استفاده می‌کند. این استارت آپ همچنین دوقلوهای دیجیتال مالی را توسعه داده است تا به کاربران امکان شبیه سازی مسیرهای صفر خالص مختلف و ارزیابی تاثیر مالی تغییرات در پارامترهای کلیدی را بدهد.

ابزارهای این استارت‌آپ در حال حاضر شرکت‌های متمرکز بر Climate Action 100+ هستند که بزرگترین انتشار دهنده‌های گازهای گلخانه‌ای در جهان هستند. این لیست شامل شرکت هایی مانند شل و بی پی است. با گذشت زمان، Zerolytics مدل خود را با توجه به نیازهای مشتریان خود گسترش خواهد داد.

Zerolytics در سال 2022 توسط Christiansen، Per-Otto Wold، Bent Erik Bakken، Vegard Egeland و Morten Hofgaard Jørstad تاسیس شد.

این استارتاپ قبلاً پلتفرم خود را به صورت یکپارچه در اختیار تعدادی از مدیران دارایی منتخب برای بازخورد قرار داده است. قصد دارد تا اواخر سال جاری به طور کامل راه اندازی شود. در آخرین دور مالی خود در سال 2023، Zerolytics 3.5 میلیون یورو جذب کرد.

مطلب پیشنهادی  Xbox از 30 می شروع به حذف عکس‌های قدیمی می‌کند: در اینجا نحوه ذخیره آنها آورده شده است

خودشه

ماموریت Otovo که در سال 2016 توسط Andreas Torsheim و Simen Fure Jørgensen تأسیس شد، حمایت از انتقال اروپا به انرژی خورشیدی مسکونی است.

این استارت‌آپ یک بازار آنلاین فراهم می‌کند که شبکه‌ای از نصاب‌های محلی و تایید شده را با مصرف‌کنندگانی که می‌خواهند پنل‌های خورشیدی را روی پشت بام خود نصب کنند، به هم متصل می‌کند. تورشیم به TNW می گوید: «آن را به عنوان Airbnb یا Uber خورشیدی در نظر بگیرید.

تورشیم می‌گوید، این مفهوم زمانی متولد شد که دو مؤسس متوجه شدند که هزینه‌های رو به کاهش پانل‌های خورشیدی به این معناست که استفاده از انرژی خورشیدی بیشتر یک «مشکل تحویل مایل آخر» است.

در میان تعداد فزاینده استارتاپ هایی که قصد دارند نصب پنل های خورشیدی را به آسانی هر خرید آنلاینی انجام دهند، Otovo با فناوری اختصاصی خود متمایز است.

این استارت آپ از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات ماهواره ای و نقشه برداری برای هر خانه استفاده می کند. شکل خانه را محاسبه می کند و تعداد پانل هایی را که روی سقف قرار می گیرند تعیین می کند. تورشیم می گوید: «ما آن را «عملیات تتریس» می نامیم.

سپس این نرم‌افزار گزینه‌های مختلف پنل خورشیدی (بر اساس تعداد، اندازه و نوع) را ارائه می‌کند و صاحبان خانه‌ها را با رقابتی‌ترین پیشنهادهای نصب‌کنندگان محلی به هم متصل می‌کند. Otovo کل فرآیند از انتخاب و نصب تا نگهداری را مدیریت می کند. کاربران می توانند از قبل برای این سرویس پرداخت کنند یا اشتراک ماهانه را انتخاب کنند.

بنیانگذار Otovo
آندریاس تورشیم، بنیانگذار و مدیر عامل Otovo. اعتبار: Otovo
بنیانگذار Otovo

به گفته Thorsheim، Otovo دو سال طول کشید تا نصابان در نروژ را متقاعد کند تا در این پلت فرم ثبت نام کنند. این استارتاپ اکنون 980 شرکت نصب در 13 بازار از جمله بریتانیا، هلند، اسپانیا و ایتالیا دارد. بیش از 25000 پروژه نصب تکمیل شده است.

در سال 2021، Otovo سیستم های باتری را به محصولات خود اضافه کرد تا امکان ذخیره انرژی خورشیدی اضافی را برای استفاده بعدی فراهم کند.

در همان سال، این استارت آپ پس از عرضه در بورس اوراق بهادار یورونکست رشد عمومی شد. تا به امروز، 150 میلیون یورو سهام و 100 میلیون یورو بدهی جذب کرده است.

تورشیم می‌گوید وقتی نوبت به فناوری آب و هوا می‌رسد، نروژ به عنوان یک “آزمایشگاه آینده” برای اینکه اروپا در سه تا پنج سال آینده چگونه خواهد بود، کار می‌کند.

این برای اکوسیستم استارت آپی اینجا عالی است. ما باید آزمایش کنیم که آینده در یک محیط کوچکتر چه خواهد بود.”

آموزش وردپرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *